Május 16-án délután egy kisebb csoport érkezett Németországból, községünk testvértelepüléséről. A gaildorfi iskolások, összesen 17-en, egy hétre jöttek Budajenőre. A gyerekek iskolánk tanulóinál szálltak meg és a hét alatt sok izgalmas programban volt részük, megismerkedhettek Magyarország illetve a környék szépségeivel. A magyar gyerekeknek is kivételes ez a lehetőség, ugyanis a német nyelvet hétköznapi szituációkban, élesben gyakorolhatják ez idő alatt.

Az első napon a német gyerekeket, illetve kísérő tanáraikat Budai István polgármester úr köszöntötte az önkormányzat külön termében, majd az iskola ebédlőjében a nemezelés rejtelmeit ismerhették meg a vendégek.   A délelőtt folyamán még közösen elsétáltunk a régi kápolnához, megnéztük a festői szépségű pincesort is. Közös ebéd után pedig az Aquaworld-be kirándultunk, amit minden gyerek nagyon élvezett. A csütörtöki nap is mozgalmasan telt, már korán reggel indultunk a Balatonhoz, Tihanyba. A tihanyi Levendula házban levendulás szappant készítettünk, megnéztünk egy izgalmas filmet a Tihanyi-félsziget kialakulásáról. A balatoni panoráma mindenkit teljesen lenyűgözött. Balatonfüreden nagyon finom pizzát ettünk, aztán sétáltunk egyet a Balaton parton, a vállalkozó kedvű fiúk még fürödtek is a tóban.

A hét utolsó napján a fővárosba utaztunk. Először a Millenárison található Láthatatlan kiállítást „tekintettük” meg. Bepillantást nyertünk a vakok, és gyengén látók világába. Szerencsére kaptunk német nyelvű vezetést is, így partnereink is nagyon élvezték a kiállítást.

Mivel a vásárlás (sajnos) elengedhetetlen része minden programnak, így a Mammut adta lehetőségeket kihasználva két és fél órát nézelődtek a diákok. Megvették a családnak szánt ajándékokat, és ki-ki megebédelt az általa kedvelt gyorsétteremben.

Hogy az ebédet lemozogjuk, gyalog felsétáltunk a Budai Várnegyedbe, ahol Budapest szépségében gyönyörködtünk. Tovább folytattuk utunkat a Lánchídon keresztül, a Bazilikán át, egészen az Országházig. Ott egy német, ill. magyar nyelvű idegenvezető körbekalauzolt minket a Parlamentben. A csodálatos, és egyedi épület mindenkit ámulatba ejtett. Este negyed 8 felé már vártak minket a családok Budajenőn.

A hétvégét a diákok a cserepartnerükkel töltötték, akik családja rengeteg tartalmas, és szórakoztató programmal próbált a kedvükben járni. Sokan találkoztak egy-egy közös program, és pizsamaparti erejéig is.

Az utolsó napon - hétfőn - a gyerekvasúttal felmentünk Csillebércre, gondoltuk egy kis csapatépítés sosem árt. A kezdeti gyakorlópálya után mindenki szabadon választhatott, hol szeretne mászni. Egy-két diák nem mérte fel eléggé, mit is bír, ezért elég kalandosra sikerült a mászás. A végén mentést is kellett kérni, hogy legalább a következő vasutat elérjük. De szerencsére mindenki épen tért haza.

Délután 5 órakor kezdődött a búcsúest a Hagyományőrzők Házában. Mindkét csapat készült egy kis műsorral, ami remekül sikerült. A hivatalos részben mindenki köszönetet mondott mindazért, ami mögöttünk volt ebben az egy hétben.

Reméljük, hogy az itt töltött idő maradandó és gyümölcsöző lesz mindkét fél számára: magyaroknak-németeknek, diákoknak-szülőknek, tanároknak, iskoláknak és az önkormányzatoknak is.

Bízunk benne, hogy még hosszan élvezhetjük egymás vendégszeretetét, hogy ezek a kapcsolatok nem csak most, hanem a jövőben is olyat nyújtanak mindenkinek, amire egész életében szívesen emlékszik majd vissza.

Mindenkinek szeretnénk megköszönni, hogy az a cserekapcsolat ismét létrejött, és ilyen remekül sikerült.

Az iskola honlapján több képet, és egy összeállítást is meg lehet majd nézni.

Pappné Polacsek Orsolya és Burjánné Heinisch Diána

szervezők