Rendhagyó programon vehettek részt az iskola tanulói. A 8. osztály a Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézetében járt Tökölön, ahol Csányiné Lukács Emese büntetés-végrehajtási őrnagy, sajtóreferens fogadta és vezette körbe a tanulókat.

A diákok így foglalták össze a látottakat:

„A megérkezésünk után izgatottak voltunk, vajon mi vár ránk a nagy, szögesdróttal megmagasított falakon túl. Szigorú ellenőrzésen estünk át a börtön szabályainak megfelelően, majd egy rendőr őrnagy kísért bennünket végig az épületek között: zárkák, iskola, könyvtár, klubszoba, tornaterem, kórház. Egy nevelőtiszttel folytatott beszélgetés során nagyon hasznos információkat kaptunk arról, hogyan kell megelőzni a bajt, hogyan kell segítséget kérni és mit kell tenni, ha mi lennénk az áldozatok, miként kerülhetjük el a tettestársi szerepet, ha jelen vagyunk egy bűncselekménynél. A megtörtént esetek is tanulságosak és megrázóak voltak, melyekkel példát állított elénk a bűnmegelőzésre. A legmeglepőbb élményünk az volt, amikor személyesen találkozhattunk a 14-21 év közötti rabokkal a saját zárkájukban. Elmesélték milyen okok miatt kerültek bíróság elé: lopás, rablás stb. Beavattak minket, a napi programjukba: reggel 6-kor ébresztő, reggeli, majd életkortól függően iskola vagy munka, ebéd, délután különböző foglalkozásokon vehetnek részt, majd este 9-kor villanyoltás. Elmondták egyesével azt is, hogy a jó magaviseletért mennyi kedvezményt gyűjtöttek már össze, ami levonódik az összbüntetésükből. Azt is bevallották, hogy mennyire megbánták a tettüket, és azon igyekeznek, hogy mielőbb szabaduljanak, munkába állhassanak, mert többen közülük már családos emberek. Megdöbbentünk azon, hogy várakozásunkkal ellentétben milyen jó a cellájuk berendezése. A B1-es szinten a raboknak a zárkában van rádió, tévé, saját holmijuk is bent lehet, kép díszíti a falat, inkább hasonlított egy kollégiumi szobára. A nevelőtiszt elárulta, hogy a B2-es és B3-as szinten nem ilyen rózsás a helyzet. Úgy éreztük egy életre elrettentettek minket bármilyen törvényellenes dologtól.”

A nyolcadikos diákok

Papp Katalin – osztályfőnök