Már második alkalommal valósult meg a cserekapcsolat a gaildorfi Schloss-Realschule és a Budajenői Általános Iskola diákjai között. Idén októberben 18 diák utazhatott községünk partnervárosába, ahol 7 napot tölthettek el a befogadó családoknál.

Az idei program sokkal színesebb volt a tavalyinál. Megérkezésünkkor a borús idő ellenére meleg szívvel fogadtak minket.

Többen már másodjára voltak velünk, így könnyebben megtalálták helyüket a fogadó családoknál.

Az előző évhez képest annyi változás történt, hogy csütörtökön érkeztünk. Így a diákoknak volt lehetőségük kicsit megszokni a családjukat.

Péntek délelőtt Frank Zimmermann Polgármester Úr fogadott minket hivatalában, ahol örömét fejezte ki, hogy folytatódik a cserekapcsolat a diákok között. Biztosított miket arról, hogy a gaildorfi Bürgerstiftung (Polgári Alapítvány), a Schick Család támogatásával, és ő is személyesen, kollégáival együtt a jövőben is támogatja ezt a kezdeményezést a két iskola között.

Ezután az első kirándulásunk Schwäbisch Hall-ba egy közeli városba kalauzolt minket, ahol egy helyi idegenvezető bemutatta nekünk a várost, érdekes történetekkel fűszerezve, amik tényleg érdekelhetik a mai fiatalokat. Ezután a városi uszodában töltöttünk egy pár órát.

A hétvégén sok programot szerveztek a szülők, többeknél közösen, hogy oldják a gátlásokat, a szorongást, a honvágyat. Hétfőn mindenki lelkesen számolt be az így eltöltött időről.

Hétfőn Ludwigsburgban a kastélyt csodálhattuk meg, és azután a kertjében megrendezett szerintem egyedülálló és fantasztikus tökkiállítást. Ebéd után a Mesepark varázsolt vissza minket a mesék ősi világába.

A keddi napon az idő elég borús volt, ami nem akadályozott minket abban, hogy a stuttgarti TV-toronyból megcsodáljuk a várost. Ezt követően a Planetáriumban egy érdekes előadást  néztünk végig. A napot a tanulók által mindig nagyon várt vásárlás koronázta meg.

Utolsó napunkat nem a felszínen töltöttük, hanem Aalen vasércbányájának aknáiban. Délután a búcsúünnepségen közösen énekeltük már az előző évben megismert dalokat, de előrukkoltunk valami újjal is. Az iskola rögtönzött énekkara nagy sikerrel adott elő német és magyar dalokból egy csokornyit, de a fénypont a diákok rap-je volt. Mindenki a saját magáról – általunk – írt rappel kápráztatta el a jelenlévőket. A közönségnek nagyon tetszett, nagy sikert arattunk.

Jelen volt a szülőkön kívül Zimmermann Polgármester Úr, Michaela Staleker, az iskola igazgatónője, Günther Kubin, alpolgármester és Hans Buchhofer, újságíró, budajenői leszármazott; akik mind szívükön viselik cserekapcsolatunk sorsát.

Köszönetünket szeretnénk kinyilvánítani minden megemlített személynek, emellett Budai István Polgármester Úrnak és Rainer Ferencné Igazgató Asszonynak, hogy ezen törekvést támogatták, és támogatják a jövőben is.

A diákoknak ez egy nagy előrelépés a nyelvtanulás terén, amit csak most értették meg kint létük alatt. Az, hogy egy nyelvet megértek, hogy használom, magaménak tudom, a mai világban óriási érték. Ezt az értéket, kincset gyarapítani kell, ápolni, óvni, mert ezt senki nem tudja elvenni tőlünk!

A gyerekek írásait november folyamán az iskola honlapján fogjuk közzétenni rengeteg fényképpel mellékelve. /www.budajenoiskola.hu/

Pappné Polacsek Orsolya

német-munkaközösség vezető-szervező