A veszélyhelyzet jobb megértése érdekében szeretném felhívni a figyelmüket, hogy a veszélyhelyzetet a Magyar Kormány 2020. november 3-án rendelte el, ami november 4-től érvényes.

A 479/2020 (XI. 3.) Kormányrendelet rögzíti a veszélyhelyzethez kapcsolódó védelmi rendelkezéseket. A jelenleg érvényben lévő 484/2020 (Xl. 10.) Kormányrendeletben elrendelt védelmi intézkedések betartása kötelező minden magyar polgár, kulturális intézmény, sporttevékenység és létesítmény, vendéglátó üzletek, szállodák és bármilyen szolgáltatást végzők részére. A védelmi intézkedéshez kiadott kommenteknek minden tekintetben alá kell támasztania a Kormány által kiadott védelmi rendelkezéseket. Továbbá tükrözni kell a jogalkotó szándékát. A rendelkezés alapvető célja a minél kevesebb kontaktus a személyek között a járványveszély okozta fertőzések csökkentése érdekében. Nem lehet cél a kommentekben szerepló szándék félreértelmezése és a rendelet előírásai alól kibújás céljából kiskapuk keresése. A különböző szintű kommenteket csak az alaprendelkezéssel összhangban lehet és kell értelmezni. Ezért kérem a védelmi rendelkezés hatálya alá tartozó szervezeteket és intézményeket, hogy a tevékenységüket ebben a megközelítésben végezzék.
Nem a pandémiához tartozó téma. Rendet kívánunk tenni az iskolai és óvodai közétkeztetés területén. Az önkormányzatnak jelentősek a kintlévőségei, kb. 3,5-4 millió forint, ami nem fenntartható. Vannak olyanok, akiknek éves elmaradásai vannak. Furcsállom, hogy a szülőknek nem tűnik fel, hogy a gyermeke étkezik és nem fizette be az étkezési költséget. Megbeszélést tartottam az intézményvezetőkkel és a diákétkeztetést szervező érintettekkel. A tartozást mindenkinek még ebben az évben rendezni kell. 2020 december 1-től csak az a gyermek étkezhet, akinek étkezési költség elmaradása nincs, illetve a szülő a jelentős elmaradás miatt részletfizetést kért. Azonban a decemberi étkezés feltétele a kiküldött befizetési csekkek rendezése.
Ebben a témában kifogást nem tudok elfogadni, hiszen a szülőknek vagy a gondviselőnek a felelőssége a gyermekéről való gondoskodás. Kérek minden érintettet, hogy működjenek együtt a jelentős kintlévőség felszámolásában.

Budajenő, 2020. november 20.

Budai István
polgármester