Az aradi vértanúkat a szabadságharc bukása után, 1849. október 6-án végezték ki.

Azóta a forradalom és szabadságharc vérbefojtásának gyásznapjaként emlékezünk erre a napra. Bár az Aradon kivégzett honvédtisztek száma tizenhat, a nemzeti emlékezet mégis elsősorban az ezen a napon kivégzett tizenhárom tisztet tartja számon.

Idén egy rendhagyó történelem óra keretein belül dolgozhattuk fel történelmünk egyik fontos szeletét. Mi lehettünk az éppen megalakuló könyvtár első „olvasói” Király Eszter és Seregélyes Erzsébet könyvtárosok vezetésével. Külön erre a célra berendezett könyvtárterem fogadott minket, ahol csapatalakítás után különböző állomásokon játékosan összeállított feladatok várták a diákokat. A legnagyobb sikert a „Ki vagyok?” nevezetű játék aratta, ahol az erre a feladatra jelentkező diák nem tudhatta, hogy társai melyik aradi vértanú nevével ellátott koronát teszik a fejére, majd a rendelkezésére bocsájtott információk segítségével eldöntendő kérdéseket kellett feltennie, és az elegendő információk birtokában rákérdezhetett a vértanú nevére.

Néhány vélemény a diákoktól:

„Nagyon tetszetek a játékok és kedvet kaptam ahhoz, hogy majd beüljek olvasni a könyvtárba, ha elkészül. Az aradi vértanúkról rengeteg feladatott kaptunk. Igazi csapatépítő tevékenységek voltak.”
Percze Bianka, 6.osztály

„Szerintünk nagyon jó volt! Sok játékos feladatot kaptunk, és rengeteget megtudtunk az aradi vértanúkról.
Bármikor szívesen elmennénk még ilyenekre!”
Heitler Botond, Nagy Botond, Tarcsi Mátyás, 6. osztály

„A foglalkozáson új ismeretekkel lettünk gazdagabbak. Nagyon vidámak voltak az ott lévő játékok.”
Finok Enikő, Fejzullahu Flóra, 6. osztály

„Kész!” Az aradi vértanúk- Egy kis szövegértés „Ki vagyok?”

„…Aradi vár, aradi vár, halál völgye,
Híres-neves magyar hősök temetője.
Teremjenek határidon vérvirágok,
Felejthetetlen legyen az ő halálok.”